Descriere

Descoperă cursul de Dezvoltare a coordonării, atenției și exersarea memoriei al supereroilor, unde copiii sunt încurajați să exploreze lumea jocurilor și activităților pe calculator, adaptate nivelului lor de abilitate și intereselor lor unice.

Ne angajăm să le oferim experiențe distractive și provocatoare, menite să îmbunătățească coordonarea, atenția și memoria, contribuind astfel la dezvoltarea lor cognitivă și la creșterea încrederii în sine. Aici, fiecare copil găsește un echilibru perfect între învățare și distracție, construind baze solide pentru succesul lor viitor. Focusul activităților se bazează pe:

• Jocuri de puzzle: Jocurile de puzzle sau jocurile de tip match-three necesită atenție și concentrare pentru a găsi soluțiile sau pentru a realiza obiectivele.
  • Jocuri de strategie: Jocurile de strategie ce implică planificare, luarea deciziilor rapide și anticiparea mișcărilor adversarului.
  • Jocuri de memorie: Sunt concepute pentru a exersa și îmbunătăți memoria cu focus pe găsirea elementelor comune si rezolvare unor task-uri care implica memorarea pașilor anteriori.
  • Jocuri de coordonare ochi-mână: Jocurile de tip arcade sau de acțiune pot ajuta la dezvoltarea coordonării ochi-mână și la îmbunătățirea timpului de reacție.
  • Jocuri de logică: Jocurile de logică sau jocurile de gândire abstractă pot stimula gândirea strategică și rezolvarea de probleme.
  • Jocuri de ritm: Necesită o coordonare precisă a mișcărilor în timpul ritmurilor muzicale și pot îmbunătăți atenția și coordonarea.
  • Jocuri de tip Brain Training: Există aplicații și programe specializate în antrenarea creierului, care oferă o varietate de activități pentru a îmbunătăți diferite aspecte ale funcționării cognitive, inclusiv atenția și memoria.

Acest curs beneficiază de suport individualizat!

Fiecare copil beneficiază de suport 1 la 1 din partea voluntarilor noștri calificați, care îi îndrumă și îi sprijină pe parcursul întregului proces de învățare.

Detaliile Cursului

• Jocuri de ritm
    • Jocuri de tip Brain Training

Ce spun părinții

Venim la asociația SuperEroi cu multă bucurie deoarece întâlnim oameni deosebiți cu dorința de a ajuta acești copii speciali și mai important decât toate, acești oameni nu renunță chiar dacă copii îi mai supără uneori, deviza acestei asociați este de NU EXISTĂ NU SE POATE. Vor să dovedească că DA se poate, important este să încercăm și să nu renunțăm. Vă mulțumim pentru tot!
    Virginia
    Părinte de Supererou