Misiune

Construim abilități pentru copii cu dizabilități!

Asociația Supereroilor își propune să schmbe prejudecata conform căreia copii cu dizabilități nu pot lucra la calculator sau nu pot avea abilități creative. Ne-am angajat să creăm un mediu incluziv și stimulativ în care copiii cu dizabilități să își descopere și să își exerseze abilitățile creative de lucru la calculator, contribuind astfel la o societate mai echitabilă și mai diversă.

Viziune

Ne dorim să construim un centru inovator și inspirațional, dotat cu echipamente de ultimă generație și facilități adaptate nevoilor fiecărui copil, unde să organizăm ateliere, cursuri și evenimente dedicate stimulării și dezvoltării abilităților creative și tehnologice ale copiilor cu dizabilități. În plus, ne propunem să creăm parteneriate cu companii din diverse industrii, pentru a crește gama de cursuri oferite beneficiarilor.

Valori

Încredere

Suntem angajați în construirea unei relații solide de încredere cu comunitatea noastră, bazată pe transparență, integritate și respect reciproc.

Colaborare

Credem în puterea colaborării și în parteneriatele constructive pentru a atinge obiectivele noastre comune și pentru a maximiza impactul pozitiv în comunitate.

Curaj

Suntem hotărâți să abordăm provocările și să ne asumăm riscuri în căutarea schimbării și a inovației, având curajul să ne ridicăm în fața dificultăților și să ne îndreptăm spre direcții noi și îndrăznețe.

Vulnerabilitate

Recunoaștem că vulnerabilitatea este o parte naturală a procesului nostru de învățare și creștere, iar deschiderea către acest aspect ne permite să ne conectăm mai profund cu ceilalți și să ne dezvoltăm în mod autentic.

Asumarea riscului

Suntem pregătiți să ne asumăm riscuri calculate în căutarea soluțiilor inovatoare și a schimbărilor semnificative, înțelegând că uneori este necesar să ne aventurăm în teritorii necunoscute pentru a obține rezultatele dorite.

Empatie

Ne punem în locul celorlalți și ne străduim să înțelegem perspectivele și nevoile lor, construind legături autentice și relații bazate pe îngrijire și respect reciproc.

Compasiune

Suntem motivați de dorința de a aduce alinare și sprijin celor aflați în nevoie, manifestând compasiune și solidaritate în acțiunile noastre și în relațiile noastre cu ceilalți.

Fă cunostintă cu noi

Oamenii Asociației Supereroilor

Mesajul Fondatorului

Sunt Marius Brăila, și mă consider un Supererou al propriei mele vieți!

La naștere, medicii au fost convinși că drumul meu va fi presărat cu limite impuse de dizabilitatea mea. Cu toate acestea, părinții mei mi-au insuflat credința că nu există obstacol prea mare pentru a fi depășit și că orice vis poate deveni realitate, indiferent de circumstanțe. Important este sa iti doresti!

Astfel, am transformat fiecare provocare într-o oportunitate de creștere și am continuat să lupt pentru pasiunile mele. Încă din copilărie am simțit o chemare către lumea fascinantă a tehnologiei. Am urmat calea informaticii cu hotărâre și pasiune, am studiat pana la nivelul de masterat, iar acum sunt mândru să spun că am devenit expert în domeniul IT si de cativa ani predau cursuri din domeniul tehnologiei atat pentru copii cat si pentru adulti.

Dar visul meu nu s-a oprit aici! M-am întrebat mereu cum ar fi ca și alți copii cu dizabilități să aibă acces gratuit la aceleași oportunități și suport pe care eu le-am avut. Astfel, am fondat Asociația Supereroilor, un loc special unde acești copii pot învăța, crește și străluci, înconjurându-se de o echipă de Voluntari Supereroi, care îi încurajează să-și urmeze visurile și să descopere că puterea lor este de neînfrânt.

Fiecare copil cu dizabilități poate fi un adevărat Supererou, iar noi suntem acolo pentru a-i ajuta să își descopere și să își valorifice puterile.

Alătură-te nouă în această călătorie extraordinară, unde nu există limite și unde fiecare pas contează în drumul nostru către un viitor mai luminos și mai incluziv!”

Implică-te

Contribuie cu o donație la educația Supereroilor

Lei 10

Lei 50

Lei 100

Lei 500
Voluntariat

Înscrie-te ca Voluntar Suprerou!

„Cel mai bun mod de a te regăsi este să te pierzi în slujba altora.”

Mahatma Gandhi

La Asociația Supereroilor, voluntarii aduc timp și iubire! Ca voluntar, te implici activ în sprijinirea copiilor cu dizabilități, ghidându-i în rezolvarea sarcinilor și oferindu-le sprijinul și feedback-ul pozitiv de care au nevoie. În pauze, faci parte dintr-o echipă tânără care se distrează și ia masa împreună, schimbi idei cu mentori și coordonatori de voluntari și îți dezvolți Empatia și Inteligența Emoțională. Vino să îți petreci sâmbetele distrându-te alături de o gașcă de prieteni!

Voluntar

circle_2