Descriere

În cadrul cursului nostru „Grafică și Proiectare 3D în Thinkercad” dedicat copiilor cu dizabilități, ne propunem să oferim o experiență inovatoare și captivantă, concentrată pe dezvoltarea atenției și coordonării în plan tridimensional. Prin intermediul acestui program, copiii au oportunitatea unică de a explora și de a înțelege lumea complexă a designului tridimensional.

Utilizând instrumente interactive și intuitive de învățare, copiii vor învăța să creeze și să manipuleze obiecte în spațiu, consolidând astfel abilitățile cognitive esențiale și stimulându-și creativitatea. De la conceperea unor obiecte simple până la proiectarea unor structuri complexe, cursul nostru îi încurajează pe copii să-și exprime ideile și să-și dezvolte competențele într-un mediu prietenos și susținător.

Prin participarea la acest curs, fiecare copil are oportunitatea să-și exploreze potențialul și să-și descopere talentele ascunse. Într-un mediu de învățare plin de încurajare și sprijin, ei vor experimenta o creștere semnificativă a încrederii în sine și o satisfacție profundă în realizările lor.

Pe lângă beneficiile evidente în dezvoltarea abilităților de proiectare și manipulare a obiectelor în plan tridimensional, acest curs oferă și avantaje pe termen lung în ceea ce privește îmbunătățirea atenției și coordonării. Prin intermediul activităților practice și a provocărilor specifice, copiii vor învăța să se concentreze mai bine și să-și îmbunătățească abilitățile de rezolvare a problemelor într-un mediu dinamic și stimulant.

Acest curs beneficiază de suport individualizat!

Fiecare copil beneficiază de suport 1 la 1 din partea voluntarilor noștri calificați, care îi îndrumă și îi sprijină pe parcursul întregului proces de învățare.

Detaliile Cursului

• Proiectarea de structuri complexe
    • Activități practice

Ce spun părinții

"Venim din vara. Am pasit cu inima stransa in sala. Daca ne propunem cumva prea mult? Am gasit insa o ambianta calda si primitoare, tematici atractive care trezesc interesul copiilor si tineri foarte prietenosi si stapani pe ceea ce fac, care reusesc sa gaseasca calea de comunicare cu copiii speciali, fie ei novici sau oarecum familiarizati cu calculatorul. Foarte folositoare aceste întâlniri! Mi-am dat seama cât de “nevorbiți” și “neascultați” suntem mai mereu. Aici avem ocazia să ne deschidem fiindcă știm că nu suntem judecați, ci auziți și ajutați. Multe mulțumiri vouă și doamnei Iacob.
    Dana
    Părinte de Supererou